Dlaczego warto stosować gorset lędźwiowy?

Problemy z kręgosłupem dotykają coraz większą grupę ludzi. Są wynikiem nie tylko zmian starczych lub chorobowych, ale głównie siedzącego trybu pracy i zbyt małej aktywności fizycznej. Jak można przeciwdziałać tym problemom w możliwie najmniej inwazyjny sposób?

Orteza na zdrowie
Powszechnie przyjęło się myśleć, że różnego rodzaju ortezy stosują przede wszystkim osoby ze złamaniami, lub też sportowcy, którzy narażeni są na kontuzje i urazy. Z tego powodu w świadomości laika żyje przede wszystkim sportowiec, który zakłada ściągacz na kostkę i w nim idzie biegać, lub też ortezę na kolano, która zapewnia mu znacznie lepszą stabilność podczas biegania. Podobnie popularność swoją posiada opaska na kolano. Jest to przekonanie bardzo mylne, ponieważ rodzajów i zastosowań tego typu sprzętu jest znacznie więcej. Wymienić należy tu, chociażby ortezy dla dzieci, które stosowane są w przypadku leczenia wad postawy lub też ortezy stosowane w przypadku leczenia dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Natomiast ortezą, którą powinno się stosować w przypadku występowania dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, jest gorset lędźwiowy. Zapewnia on po głównie odpowiednią stabilizację całego odcinka lędźwiowego, a także powoduje, że nie jest on podatny na nacisk w przypadku siedzenia długotrwale w jednej pozycji. Jego stosowanie powoduje, że uzyskuje się ulgę, gdy ból staje się zbyt dotkliwy, ale również posiada on działanie prewencyjne i nie dopuszcza do powstawania zmian mogących w przyszłości stanowić ogromny problem dla zdrowia.

Sprzęt rehabilitacyjny - O czym warto pamiętać podczas stosowania?
Niestety jak w przypadku każdej ortezy, tak i w trakcie noszenia gorsetu lędźwiowego przestrzegać trzeba kilku bardzo ważnych spraw związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem. Przede wszystkim pamiętać należy o tym, że nie można go używać cały czas, ponieważ osłabia on mięśnie, co później może prowadzić do sporych komplikacji. Używanie gorsetu z umiarem spowoduje, że uzyskiwane przy jego pomocy efekty lecznicze będą po pierwsze znacznie lepsze, a po drugie będą utrzymywały się o wiele dłużej. Dodatkowo koniecznie trzeba mieć na uwadze to, że nie może on zastępować rehabilitacji. W sytuacji, gdy konieczna staje się pomoc, niezbędne jest udanie się po nią, a nie zakładanie gorsetu dla chwilowego uzyskania ulgi od bólu.