Sport zawodowy- profesja o dużym stopniu ryzyka

Każdy z nas podziwia zawodowych sportowców za ich odwagę, determinację i doskonałą sprawność fizyczną. Mało komu przychodzi jednak do głowy, że sport to też wyrzeczenia, cierpienie i ból, którego nie widać po zgaśnięciu fleszy. Profesjonalny sportowiec to człowiek nastawiony na wygrywanie, który nie boi się przekraczać granic swoich możliwości, pomimo tego, że takie działanie grozi poważną kontuzją.

Jaki rodzaj kontuzji mają wyczynowi sportowcy?
Najczęstszym urazem u sportowców jest zerwanie ścięgna Achillesa. Stanowi ono niemal 60% wszystkich urazów. Drugą w hierarchii bolączką wyczynowców jest uraz stawu skokowego. Cierpią na niego piłkarze, skoczkowie narciarscy i lekkoatleci. To zapewne dlatego, iż w ich profesji główną rolę odgrywają stopa, kostka i mięśnie łydki. To od ich sprawności i wytrenowania zależy poziom ogólnej skoczności.

Co się dzieje, gdy dochodzi do przewlekłego urazu stawu skokowego?
Wtedy zaczyna się walka z czasem i szukanie złotego środka, który wybawi ich z kłopotu i pomoże przygotować mistrzowską formę na imprezę docelową. Takim panaceum może okazać się orteza stawu skokowego Opinie na temat jej dobroczynnego wpływu na kontuzjowany staw są powszechne i dosyć dobre. W takiej ortezie zawodnik może realizować ćwiczenia zastępcze, a mięśnie chorej nogi nie ulegają zastaniu ani nadmiernemu zanikowi. W gipsie byłoby to praktycznie niemożliwe. Potem po zdjęciu ortezy, zaczyna się najtrudniejszy etap leczenia, a mianowicie żmudna i wymagająca rehabilitacja.

Co z zawodnikami, którzy mieli mniej szczęścia?
Sport jest brutalny, dlatego też czasem dochodzi do swoistych tragedii. Zawodnicy zamieniają olimpijskie podium na elektryczny wózek inwalidzki i nie ma od tego odwołania. Są kontuzje, które niszczą życie wyczynowca. Uszkodzenie rdzenia kręgowego się do niego zalicza. Po nim sportowy champion zamienia stadion na salę rehabilitacyjną, sklep z odżywkami na sklep medyczny online, a medale i zaszczyty na lekarstwa i zdjęcia rentgenowskie. Jak widać, sport to nie tylko zdrowie i czasem łatwiej w nim o tragedię niż sportowy sukces.